Çocukken evde dolapları karıştırırken bulduğum bir masa yerküresini bir numaralı oyuncağım yapıp, döndürüp döndürüp kendi şehrimi ararken, aslında bir noktadan bile daha küçük bir alanda olduğumu anladığım gün başlayan bir tutkudur bende dünyayı gezip görme sevdası. Bu dünyada merak edilecek, öğrenilecek o kadar çok şey, hiçbiri birbirinin aynı olmayan milyonlarca hayat, milyonlarca canlı varken televizyonda gördüğüm o küçücük dünya önemini yitiriyor bende. Bana kalırsa insan etrafına biraz daha baksa, daha neler görecek. Ama hepimiz kendi küçük dünyamıza sığdırılmış, sindirilmişiz. Herhalde kabuğundan çıkmak deyimi çok yakışacak buraya. Hayallerimin, o küçücük kabuğumun iç çapı büyüklüğünde olduğunu anlamak için dışarı çıkmak gerektiğini sezmeye başladığımda hala çocuktum ve büyüklerin dört duvar, 2 kapıyla sınırlı dünyalarını ben de büyüyünce anlarım sandım, herkes gibi büyüdükçe hayallerim küçülür sandım. Bilakis büyüdükçe içimde daha da alevlenen bu tutkuyla baş edemeyeceğimi anlayıp ilk seyahat fırsatımı Tıp Fakültesi 4. snıfta erasmus programı sayesinde buldum. Tek başıma İtalya’ya doğru yollara düştüğümde 20 yaşımdaydım. 6 ay İtalya’da yaşadığım süre içinde bir çok Avrupa ülkesini gezme fırsatı buldum. İtalya’nın hemen hemen bütün şehirlerini dolaştım. İtalya, seyahat etmekten haz etmeyen bir insanın bile, içindeki o ufacık yolu bulup seyahat etme isteği uyandırabilecek türden harikulade bir ülke bana göre.

İşte benim de, zamanla turistlikten gezginliğe terfi etmemdeki etkenlerden biri, ilk seyahatime İtalya gibi her şehrinin özgün bir sesi olduğu, insanlarının tümden canayakın, yardımsever olduğu bir ülkeyle başlayacak kadar şanslı olmamdı.

Her neyse, kendimden bahsetmeye gelince iç dünyamdan hep fazla bahsediyorum. Dış dünyadan bakınca ben kimim?

27 yaşında, Göğüs Hastalıkları ihtisasını yapmaktan olan bir hekim. Tam zamanlı çalışır, yarı zamanlı gezer. Şu ana kadar 20 ülke gezmiş, ömrü yettiğince dünyayı bitirmeye gönül vermiş bir gezgin. Yazmayı seven, gezdiklerini, gördüklerini paylaşmak için, seyahat tutkusu taşıyan herkesin yoluna biraz olsun ışık tutmak için yazan blogger.

Tüm gezgin ruhlara selam olsun.